Brána utrpěla ránu, opravy právě probíhají

Mikroklima telčského skanzenu utrpělo další ránu. Po letošní devastují húlavě, která nadobro změnila přírodní tvář památkové rezervace, podlehla nepřízni osudu a lidské hlouposti brána Na Baště. Náraz nákladního vozidla sice přežila, ale poškození bude i po náročné opravě patrné.
Fotografie ke článku: Brána utrpěla ránu, opravy právě probíhají
Rána. Za nepozornost řidiče zaplatila historická památka.
Autor: NŠ/Vít Vejmelka

Jak už před časem zaznamenal ve své zprávě bývalý šéfredaktor Naší školy Petr Kroupa, snažit se dostat nákladním automobilem na náměstí Zachariáše z Hradce není právě jednoduché.

S obtížemi u Dolní brány se nyní potýkal řidič nákladního vozidla, který se dne 17. října pokoušel experimentální metodou ověřit pravdivost výstražné cedule, upozorňující na půjezdnost brány do výšky vozidla 2.5 metrů.

Experiment nevyšel, kameny musejí podpírat piloty

Neprojel. Každý kolemjdoucí si jistě v minulých týdnech stačil povšimnout, že Dolní brána byla dočasně vyztužena dřevěnou konstrukcí, držíci zbytky oblouku pohromadě.

V době nehody také probíhalo natáčení druhé řady koprodukčního televizního seriálu Borgia, a tak se vyrojily spekulace, zda-li Telč za rozproudění svých ekonomických vod zahraniční produkcí nezaplatila také demolicí brány.

Borgiové za to nemůžou, tvrdí telčské informace

Na telčském informačním centru k potvrzení těchto spekulací nedošlo, byly popřeny. V oficiální zprávě MÚ Telč se hovoří nekonkrétně o "nákladním vozidle".

Podle této zprávy bude oprava brány trvat mezi 12. a 13. listopadem. Dolní brána je uzavřena, na náměstí se lze dostat přes zámecký park nebo od Štepnického rybníka přes ZUŠ.